Aktualności

Bank Millennium Mecenas Kompasu Młodej Sztuki

Fundacja Banku Millennium po raz kolejny została Mecenasem Wystawy Kompas Młodej Sztuki oraz ufundowała nagrodę w wysokości 10 000 zł dla zwycięzcy rankingu. Mecenat nad Kompasem Młodej Sztuki, którego celem jest promocja trendów w sztuce i dorobku młodych artystów jest częścią działań na rzecz edukacji kulturalnej realizowanej przez Fundację Banku Millennium i kontynuacją ponad 25 letniej tradycji mecenatu kultury prowadzonej przez Bank Millennium.

W tym roku Bank Millennium - Mecenas Kompasu Młodej Sztuki ufundował Nagrodę Główną Kompasu Młodej Sztuki 2018 w wysokości 10. tys. zł (Bartosz Kokosiński) oraz dwie nagrody po 5 tys. zł dla artystek, które zajęły 2.miejsce (Katarzyna Karpowicz) i 3. miejsce (Ewa Juszkiewicz).

 
 
Cracow Gallery Weekend Krakers to odbywający się od pięciu lat projekt, promujący sztukę współczesną w przestrzeni Krakowa. Przez ten czas, jego – 
 
stworzona na podstawie innych tego typu wydarzeń z całego świata – forma, osiągnęła nową, zupełnie indywidualną jakość, skierowaną przede wszystkim na odkrywanie i pobudzanie rozwoju współczesnego rynku sztuki. W tym celu w ramach Krakersa podejmowana jest współpraca nie tylko z największymi galeriami, ale także niezależnymi ośrodkami działalności artystycznej, sprzeciwiając się propagowaniu stereotypu konserwatywnego estetycznie Krakowa.
 
Do udziału w Cracow Gallery Weekend, obok galerii prywatnych, zapraszane są instytucje publiczne, fundacje, stowarzyszenia, project roomy, nieformalne grupy i inicjatywy. Krakers stawia przed sobą bowiem zadanie jakim jest zwrócenie uwagi na niezależną sztukę współczesną, która poszerza ofertę kulturalną miasta i aktywizuje jego mieszkańców. Wydarzenie promuje miejsca poświęcone kulturze, dąży do konsolidacji krakowskiego środowiska artystycznego oraz utworzenia współpracującej platformy kulturalnej, przy zachowaniu specyfiki poszczególnych miejsc.
W program piątej edycji Cracow Gallery Weekend Krakers, obok 30 galerii prywatnych i nieformalnych inicjatyw, włączone zostały instytucje publiczne – Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Galeria Bunkier Sztuki, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA.
Po raz kolejny zapraszamy na akcję „Weekend Sztuka + Książka”, która dotyczyć będzie literackiego wymiaru sztuki – w wybranych krakowskich księgarniach od 22 do 24 kwietnia, skorzystać będzie można z atrakcyjnych rabatów na wydawnictwa związane ze sztuką.

Na wszystkie wydarzenia w ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS wstęp bezpłatny.