Karina Marusińska

Ur. 1983 r. w Piotrkowie Trybunalskim, artystka i projektantka, ceramik, animatorka kultury, organizatorka imprez artystycznych, inicjatorka działań społecznych. Asystent w Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej II (prof. Jan Drzewiecki, prof. Mirosław Kociński) na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (od 2010).

Edukację artystyczną rozpoczęła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach (1998-2003). Już wtedy wybrała ceramikę jako specjalizację. Kończąc szkołę zdobyła Nagrodę Dyrektora PLSP Kielce za najwyższe osiągnięcia z rysunku i malarstwa oraz za najlepszą pracę dyplomową, a także nagrodę ?Ars Scientia Et Labor? dla najlepszego absolwenta PLSP Kielce w roku 2003. Studiowała projektowanie ceramiki na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie w 2008 r. zrobiła dyplom w pracowni prof. Jana Drzewieckiego i prof. Przemysława Lasaka.

Doskonaliła umiejętności podczas stypendiów na Uniwersytecie Pais Vasco w Bilbao w Hiszpanii  (2007), w Instytucie Ceramiki w Guebwiller we Francji (2008) oraz na studiach podyplomowych Design Management prowadzonych przez Szkołę Główną Handlową i Instytut Wzornictwa Przemysłowego (2009-2010). W 2015 obroniła pracę doktorską z zakresu sztuk plastycznych w dyscyplnie sztuk projektowych.

Marusińska jest członkiem grupy artystycznej Łuhuu!, utworzonej w 2005 r. i  składającej się z czterech dziewczyn. Główną formą ich wypowiedzi jest performance ze szczególnym uwzględnieniem interakcji i kontaktu z przypadkowym widzem; Łuhuu! interesuje tematyka gender, problemy tożsamości i szeroko pojętej komunikacji.